Pacjentka leży na macie fitness na plecach. Fizjoterapeuta trzyma jedną nogę pacjentki zgięta pod kątem prostym i sprawdza mobilność stawu biodrowego.

Jak sprawdzić czy masz rwę kulszową?

Pacjentka leży na macie fitness na plecach. Fizjoterapeuta trzyma jedną nogę pacjentki zgięta pod kątem prostym i sprawdza mobilność stawu biodrowego.

Rwa kulszowa to schorzenie, które wpływa na nerw kulszowy i objawia się bólem, mrowieniem, drętwieniem lub osłabieniem w nogach. Ważne jest, aby sprawdzić, czy nie masz rwy kulszowej, jeśli odczuwasz te objawy.

Czytaj dalej

Dodano27.12.2022

Rwa kulszowa to powszechne schorzenie, które wpływa na nerw kulszowy, który biegnie od dolnej części pleców przez pośladki i w dół każdej nogi. Ludzie, którzy doświadczają rwy kulszowej często mają ból, mrowienie, drętwienie lub osłabienie w jednej lub obu nogach. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby sprawdzić, czy nie masz rwy kulszowej tak szybko, jak to możliwe. Oto szybki test do samodzielnego przeprowadzenia, czy możesz cierpieć na rwę kulszową.

Stopa w białej skarpetce oparta o matę fitness z wypustkami na zielonej sztucznej trawie

Samodzielny test rwy kulszowej 

Na początku, sprawdź proszę, czy możesz pochodzić w miejscu na palcach? (pamiętaj, żeby się asekurować, żeby nie wywrócić się) 

Potem na piętach. 

Następnie sprawdź, czy czujesz dotyk w łydkach tak samo z lewej i prawej strony. Porównaj na przykład z czuciem w ramieniu. 

  • Czy ból promieniuje do pośladka i bocznej strony uda do kolana? 
  • Czy ból nasila się rano, po wstaniu? Jak rozchodzę to jest lepiej? 

Gdyby ból był z uszkodzenia dysku, kręgosłupa lub nerwu to najczęściej:  

  • odebrałoby Ci siłę mięśni, więc nie ustałbyś na palcach i piętach, stopa opadałaby.  
  • nie miałbyś czucia na skórze w porównaniu ze strona przeciwną lub inną częścią ciała (mrowienie i drętwienie nie liczy się).  
  • promieniowanie byłoby poniżej kolana i miałoby inną charakterystykę w opisie werbalnym i mowy ciała 
  • ból byłby skorelowany z ustawieniem kręgosłupa a nie porą dnia. 

Jeżeli bolą Cię plecy, nawet 10 na 10 w skali bólu, nie musi to świadczyć o uszkodzeniu. Zapisz się na wizytę w celu ustalenia właściwej przyczyny ponieważ może ona wynikać z konfiguracji innych czynników niż mechaniczne.  

Wiemy jak zbadać i leczyć dolegliwości bólowe zgodnie z obowiązującymi, aktualnymi, międzynarodowymi wytycznymi oraz w jaki sposób zmniejszyć dolegliwości bólowe. 

Nieleczona rwa kulszowa – konsekwencje 

Pamiętaj, nieleczona rwa kulszowa może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: 

  1. Osłabienie mięśni: Brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do osłabienia mięśni nóg i trudności z chodzeniem. 
  1. Zmniejszenie ruchomości kręgosłupa: Ból i napięcie mięśniowe mogą ograniczać ruchomość kręgosłupa, co może prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych. 
  1. Poważne uszkodzenia układu nerwowego: W niektórych przypadkach rwa kulszowa może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, co może skutkować trwałymi zaburzeniami ruchu i innymi problemami.