Mężczyzna na stole fizjoterapeutycznym. Osteopata diagnozuje źródło bólu, manipulując stawem barkowym i górnym odcinkiem kręgosłupa piersiowego.

Jak leczyć rwę kulszową: Porady fizjoterapeuty

Mężczyzna na stole fizjoterapeutycznym. Osteopata diagnozuje źródło bólu, manipulując stawem barkowym i górnym odcinkiem kręgosłupa piersiowego.

Rwa kulszowa to choroba objawiająca się bólem promieniującym od pleców do nóg, która może być spowodowana stanem zapalnym nerwu.

Czytaj dalej

Dodano27.12.2022

Rwa kulszowa – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Rwa kulszowa to stosunkowo powszechne schorzenie, które dotyka wielu ludzi. Rozróżniamy kilka rodzajów rwy. Jedną z nich jest konflikt korzeniowy rzeczywisty i może być spowodowana stanem zapalnym różnych tkanek w okolicy nerwu i powodować piorunujący ból, który promieniuje poniżej kolana po cienkim sznurku do konkretnego palca. Może to być niezwykle bolesne i niekomfortowe dla cierpiących, dlatego ważne jest, aby szukać leczenia tak szybko, jak to możliwe. Należy również pamiętać, że na 100 osób z bólem pleców i promieniowaniem do nogi tylko do 5 osób będzie miało charakterystyczne objawy związane ze stanem zapalnym z powodu uszkodzenia dysku czy nerwu. Oto kilka najlepszych wskazówek dotyczących leczenia rwy kulszowej z powodu stanu zapalnego w okolicy nerwu, zalecanych przez fizjoterapeutę.  

Ćwicz regularnie  

Regularne ćwiczenia to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia objawów rwy kulszowej. Fizjoterapeuta może pomóc Ci w opracowaniu indywidualnego programu ćwiczeń dostosowanego do Twoich potrzeb. Zapewni on również wskazówki dotyczące prawidłowej formy, tak abyś odniósł jak najwięcej korzyści przy minimalnym ryzyku nawrotu dolegliwości bólowych. Najczęściej w stanie ostrym jest to znalezienie pozycji ułożeniowej, w której ból ustępuje lub jest mniejszy oraz połączenie pozycji bez bólu z ruchem innej części ciała, która nie powoduje nasilenie dolegliwości. Takie ćwiczenie wykonywane nawet warunkach domowych może być a nawet powinno być wykonywane 23 godziny na dobę, żeby odpompowywać stan zapalny z miejsca uszkodzenia co zapewni nam zmniejszenie ciśnienia okołotkankowego a tym samym nacisk na już podrażnione tkanki.

Stosuj terapię ciepłem lub zimnem 

Terapia ciepłem i zimnem to dwa proste, ale skuteczne sposoby leczenia objawów bólu rwy kulszowej. Oba sposoby, które należy przetestować samodzielnie w celu wyboru lepszego rozwiązania w czasie bólu. Niezależnie czy użyjemy ciepła w postaci termoforu lub zimna w postaci warzyw z zamrażarki uruchomimy mechanizmy blokujące informacje bólową w rogach tylnych rdzenia kręgowego zgodnie z teorią bramkowania bólu. 

Terapia manualna

Terapia manualna to kolejny świetny sposób na radzenie sobie z objawami rwy kulszowej, takimi jak ból lub sztywność mięśni w dolnej części pleców lub nóg. Terapia manualna zwiększa krążenie krwi i limfy, co może pomóc zmniejszyć stan zapalny; pomaga również rozluźnić napięte mięśnie, zapewniając ulgę w bólu związanym z rwą kulszową. Profesjonalny terapeuta może używać technik, takich jak techniki powięziowe tkanek głębokich lub terapia punktów spustowych, aby skierować konkretne obszary problemowe w ciele związane z rwą kulszową.

Plecy pacjenta pokazującego ręką miejsce w dolnym odcinku pleców, które jest źródłem bólu.

Wizyta u fizjoterapeuty 

Wizyta w Fizjoexpress w przypadku rwy kulszowej jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby poprawić swój stan. Fizjoterapeuci są ekspertami w leczeniu bólu i rehabilitacji i rozumieją anatomię dolnej części ciała lepiej niż ktokolwiek inny. Dobry terapeuta będzie w stanie ocenić Twoją indywidualną sytuację, stworzyć indywidualny plan leczenia, który jest dostosowany do Twoich potrzeb i zapewnić praktyczne zabiegi, takie jak mobilizacje, rozciąganie i ćwiczenia, które mogą pomóc zmniejszyć ból i poprawić mobilność dla osób cierpiących na rwę kulszową. Zapewnią również edukację na temat tego, jak najlepiej radzić sobie z objawami w domu poprzez modyfikacje stylu życia, takie jak postawa, ergonomia i odżywianie. Ponadto, w razie potrzeby, mogą skierować Cię do innych specjalistów, takich jak neurochirurg lub radiolog. Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż istnieje wiele metod leczenia rwy kulszowej, szukanie profesjonalnej pomocy może być najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie trwałej ulgi. 

Jak radzić sobie z rwą kulszową?   

Rwa kulszowa może być bolesnym stanem, który dotyka wielu ludzi, ale istnieje kilka dostępnych zabiegów, które mogą zapewnić ulgę od tego rodzaju bólu nerwów. Postępowanie zgodnie z tymi wskazówkami fizjoterapeuty – regularne ćwiczenia, stosowanie terapii ciepłem/zimnem i terapii manualnej – może pomóc w skutecznym i bezpiecznym radzeniu sobie z objawami rwy kulszowej, abyś mógł znów stanąć na nogi!