Za co dobrze byłoby docenić kakao?

Nie ulega wątpliwości, że kakao jest jednym z najbardziej popularnych produktów spożywczych. Dodawane jest do różnego rodzaju żywności. Możemy zakupić je najczęściej w postaci proszku. Kakao znajduje się w każdym supermarkecie. Ważne, aby sięgać po naturalne kakao od BEE, pozbawione sztucznych dodatków oraz rzecz jasna cukru. Tylko takie kakao posiada szereg dobroczynnych właściwości.

Co znajdziemy w kakao?

Nie ulega wątpliwości, że kakao obfituje w szereg substancji, które wykazują niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim znajdziemy w nich dobroczynne przeciwutleniacze, które zapobiegają rozwojowi wolnych rodników. Kakao pozytywnie wpływa na redukcję oznak starzenia się skóry. Pomaga również zawalczyć o przepiękne i lśniące włosy. Z całą pewnością kakao może okazać się pomocne także dla osób, które cierpią na obniżony nastrój. Zawarte w kakao substancje pozytywnie wpływają bowiem na produkcję endorfin. Co więcej, w naturalnym kakao znajdziemy całe mnóstwo dobroczynnego magnezu. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie równowagi psychofizycznej. Kakao znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak na przykład cukrzyca typu drugiego czy nadciśnienie. Posiada ono niski indeks glikemiczny, więc nie powinny się go obawiać osoby borykające się z cukrzycą. Co więcej, kakao nie jest wysokokalorycznym produktem. Z tego też względu osoby na diecie odchudzającej się nie muszą na nie uważać. Naturalne kakao posiada gorzki smak, dlatego zawsze należy dosładzać produkty z jego dodatkiem. Bez wątpienia jednak warto docenić jego charakterystyczny aromat.

Do czego warto zastosować kakao?

Naturalne kakao dostępne jest przede wszystkim w formie proszku. Dobrej jakości kakao znajdziemy rzecz jasna w sklepach z artykułami ekologicznymi. Jeżeli chcemy być pewni tego, że kupujemy produkt wysokiej jakości, róbmy zakupy właśnie w sklepach z naturalnymi produktami. Kakao w formie proszku jest najczęściej używane do wypieków. Możemy upiec smaczny biszkopt czekoladowy, a także przygotować wspaniały krem z dodatkiem orzechów. Bez wątpienia dobrze byłoby również dodać kakao do porannej porcji owsianki. Wreszcie, kakao doskonale sprawdzi się jako dodatek koktajli. Szczególnie godny polecenia jest koktajl na bazie mleka, banana oraz właśnie kakao. Pamiętajmy jednak, że kakao ma naturalnie gorzki smak. Z tego też względu nie dodawajmy go zbyt wiele do koktajli, bo zdominuje ich smak. Nie zapominajmy również o tym, że na bazie mleka i kakao można przygotować znany wszystkim z dzieciństwa napój. Warto dodać do niego przyprawy korzenne takie jak na przykład cynamon.

Jedzenie freepik - pl.freepik.com